sobota, 19 kwietnia 2014

Pisanki:)Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na Wielkanoc malujemy jajka?

Z jajkami wiązały się liczne wierzenia ludowe np. według mitologii filipińskiej praptak zniósł ogromne jajko w oceanie, z którego wyłonił się świat. W starożytnym Egipcie również świat powstał z rozbitego jajka.
Na ziemiach polskich pasterz, który pierwszy raz na wiosnę szedł wypasać bydło, zabierał ze sobą gotowane lub smażone jajko. Służyło mu ono za talizman broniący go i zwierzęta przed wilkami, chorobami, złymi duchami i czarami. Na wsiach bardzo często przykładano jajko do grzbietów krów i koni, aby zapewnić im zdrowe. 
Natomiast w medycynie ludowej wykorzystywano jajka do leczenia postrzałów, zaziębień, gorączki i bóli. Ponadto wierzono, że na jajko można przenieść chorobę. Wystarczy trzymać je w rękach i wpatrywać się w nie. Kolejnym krokiem było wyniesienie jajka z domu i porzucenie go na rozstaju drogi.
W trzynastowiecznych kronikach i żywotach świętych znajdują się opisy o właściwościach leczniczych i cudownych ozdrowieniach za sprawą jajek. Jedna z opowieści mówi o tym, że niepełnosprawny chłopiec podniósł pisankę znajdującą się na grobie świętej Jadwigi śląskiej i odzyskał władzę w nogach. 
Ludzie mieszkający na ziemiach polskich wierzyli, że jajka mogą odwracać wszelkie nieszczęście i zło. Podczas pożaru domu wrzucano jajka w ogień, w miejscu powstania nowego budynku zakopywano jajka. Dodatkowo powszechną praktyką było mycie się wodą, w której znajdowany się pisanki. Miało to być gwarancją zachowania na długie lata zdrowa i urody.
Na wsiach rozrzucano skorupki pisanek w ogrodzie i na polu, aby zapewnić urodzaj. Mieszano je również z karmą dla drobiu. Sądzono, że dzięki temu kury będą lepiej znosiły jajka.

Wesołych i rodzinnych Świąt!:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz