niedziela, 13 kwietnia 2014

Słoneczniki Vincenta van Gogha x2Do 27 kwietnia macie niepowtarzalną okazję zobaczyć w Galerii Narodowej w Londynie, aż dwie wersje obrazu van Gogha pt. Słoneczniki. Dodatkowo odwiedzający wystawę będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii powstania dzieł.

Już teraz mogę Wam zdradzić, że obrazy zostały namalowane w 1888  roku i początkowo miały zdobić ściany sypialni Paula Gaugina. To jemu 23 grudnia van Gogh groził brzytwą. Po awanturze malarz schronił się w domu publicznym, gdzie odciął sobie lewe ucho. Od tego momentu van Gogh przeżył wiele załamań nerwowych, które zakończyły się samobójstwem. 

Jeden z obrazów znajdujących się na wystawie pochodzi ze zbiorów Galerii Narodowej, która kupiło go w 1924 roku bezpośrednio od rodziny artysty, a drugi z Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Szacuje się, że każdy z obrazów warty jest około 100 milionów funtów (około 500 milionów złotych).

Amsterdamskie Słoneczniki będzie można ponownie podziwić w Muzeum van Gogha od 5 maja.

Jeśli widzieliście tę wystawę albo dopiero się na nią wybieracie, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach.

Wejście na wystawę jest darmowe.


Więcej informacji znajdziecie na: http://www.nationalgallery.org.uk lub http://www.theguardian.com/artanddesign/2014/jan/24/two-van-gogh-sunflower-paintings-displayed-together-national-gallery

1 komentarz:

  1. Miałam przyjemność oglądać Słoneczniki zarówno w Galerii Narodowej (ich "standardową" wersję), jak i w muzeum van Gogha w Amsterdamie. Kilka dni temu, poganiana zbliżającym się końcem terminu, poszłam zobaczyć jedne obok drugich. Chociaż nie jestem wielką fanką pana bez ucha, muszę przyznać, że oba naraz robią spore wrażenie.

    Pozdrawiam serdecznie z Londynu:)

    OdpowiedzUsuń